top of page

Jak si vybrat správnou barvu světla

Budiž světlo! Máchnout rukou po vypínači, a prozářit tak místnost kdykoliv se nám zachce, už bereme jako naprostou samozřejmost. Věděli jste však, že není světlo jako světlo? Prozradíme vám, kdy zvolit teplé, neutrální a studené a proč se v domácnosti spolehnout na LED žárovky.


I světlo má svou barvu. Barevná teplota neboli teplota chromatičnosti v jednotkách zvaných kelvin vyjadřuje barvu, kterou dané svítidlo vyzařuje. U LED žárovek se někdy můžete setkat spíše s rozsahem než konkrétní hodnotou, neboť je obtížné určit jejich chromatičnost přesně. Zjednodušeně přitom platí, že čím méně kelvinů, tím je světlo teplejší a tmavší.


Jakou barvu světla zvolit?

Záleží především na umístění svítidla a jeho účelu. Teplé barvy (okolo 3000 K), které vyzařuje například svíčka, klasická žárovka nebo LED žárovka s nízkou chromatičností, působí útulným dojmem a evokují pocit klidu a pohody. Jsou tedy vhodné pro místností, kde máme ve zvyku odpočívat a věnovat se klidovým činnostem, jako jsou ložnice, obývací pokoj či koupelna.


Do kuchyní se pak hodí spíše neutrální světlo s vyšší chromatičností (okolo 4000 K), které podtrhuje moderní a čistý design, ale nemá tendenci nás zbytečně utlumovat. Světelné zdroje s neutrální barvou totiž simulují přirozené denní světlo, které navozuje příjemný pocit a harmonii.


Do místností, které si žádají bdělost a vysoké nasazení našeho mozku, volte studená světla (5000–6500 K). V pracovnách a kancelářích se tak co nejvíce přiblížíte světlu za jasného dne, které pomáhá předcházet nechtěnému podřimování u počítače. Studené světlo pomáhá udržovat pozornost, zvyšovat pracovní výkon a nabuzuje organismus. Hodí se také do garáží, dílen a technických místností.


Právě z těchto důvodů však na sebe nenechávejte působit studené světlo těsně před spaním. Minimální hodinu před ulehnutím se také vyhněte tzv. modrému světlu z televize i obrazovek počítače či mobilního telefonu.


Řiďte se svými pocity.

Pří výběru světla berte v potaz i to, jaká teplota a barva světla je vám příjemná. Stejně tak zohledněte osobitost interiéru vaší domácnosti. Barevná teplota totiž ovlivňuje vnímání barev nábytku a doplňků. Pokud máte například kuchyň v zařízenou v rustikálním stylu, místo neutrálního až studeného světla volte raději teplejší, v němž se bude tradiční design a dekor dřeva mnohem lépe vyjímat.


Správně zvolené vnitřní osvětlení je sice důležité, ale nezapomínejte ani blahodárné účinky skutečného denního světla a pravidelně vyrážejte ven užít si sluneční paprsky. Ty vám nejen dobijí pomyslné baterky, ale i podpoří produkci nezbytného vitamínu D.


Další triumf LED svítidel.


Nízká spotřeba – LED žárovky umí uspořit více než 80 % energie. Kromě osvětlení místností jsou tak součástí mnoha spotřebičů (například lednic), aby zbytečně nezvyšovaly náklady za jejich provoz.


Dlouhá životnost – LED žárovky se pyšní několikanásobně (až 15x) vyšší životností než běžné žárovky. Zatímco u klasických žárovek se uvádí životnost okolo 2000 hodin, u LED žárovek to bývá 30000 hodin. Vyšší počáteční investice se tak spolehlivě vrátí.


Šetrnost k životnímu prostředí – na rozdíl od klasický žárovek se LED žárovky obejdou bez rtuti a olova, a tak jsou ekologicky mnohem přívětivější. Díky jejich dlouhé životnosti navíc nevzniká tolik odpadu.


Odolnost – oproti běžným žárovkám, na jejichž životnosti se časté zapínání a vypínání negativně podepisuje, jsou LED žárovky mnohem odolnější.


Nezahřívají se – klasické žárovky přemění velkou část energie na teplo. To se u LED žárovek nestane, a tak se o ně ani po několikahodinovém svícení nepopálíte. Teplotu nezvyšují ani uvnitř lednic či vinoték, kde je to obzvlášť nežádoucí.
Comments


bottom of page